Єпископ Фотій: Не забувай про Бога і Бог ніколи не забуде про тебе

Зважаючи на те, що «Новий День» спеціалізується на політиці та економіці, то й інтерв’ю з Єпископом Запорізьким і Мелітопольським Запорізької єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату Фотієм має політико-економічний нахил. Ми розмовляли зі священиком про його взаємини з місцевими «колегами» з Московського патріархату та про діяльність церкви, що мала вплив на суспільне життя.

- Вам зараз 37 років. Чи не замолодий ви для того, щоб керувати єпархією? Чи вистачає вам досвіду?


- Досвіду вистачає, і канони церкви говорять про те, що людина може бути єпископом з 30-ти років. Іноді поставляють єпископа на кафедру раніше – це залежить від того, де він служив і який має досвід. Оскільки я був монахом у Михайлівському золотоверхому монастирі та обіймав там різні посади, то Священний Синод нашої Церкви вирішив, що досвіду вистачає для того, щоб керувати Запорізькою єпархією.

- Коли вас сюди призначили у 2014 році, ви зіткнулись з позитивним чи ворожим ставленням запоріжців?


- Парафіяни зустріли добре, духовенство – так само. Ми познайомилися з Владикою Яном Собіло (єпископ-помічник Харківсько-Запорізької дієцезії Римо-Католицької Церкви, - авт.). Він мене познайомив з представниками християнських і не християнських конфесій, що діють в Запорізькій області. Були деякі непорозуміння з представниками тільки однієї конфесії. І це боляче, бо поки ми шукаємо примирення, аби не розколювати суспільство, ці люди всі сили направляють на те, щоб розпалити ситуацію.

Це було помітно, тільки но я приїхав у Запоріжжя. У своєму першому інтерв’ю на цій посаді я відповів на запитання, чи зустрічався я з представниками Московського патріархату. Я сказав, що з ними ще зустрічі не було, а зустрічався і познайомився тільки з владикою Яном, який контакт зі мною знайшов через Департамент культури і релігій. Через пару днів Владика Лука випустив статтю «Не несіть війну на нашу землю». Де назвав мене амбіційною людиною, яка чекає, коли в її кабінеті всі стануть в ряд. Але я нічого такого не говорив, вони просто перекрутили мої слова. І я не розумію, для чого вони це роблять. А таке нагнітання ситуації відбувається постійно.

- Я брала інтерв’ю у Владики Луки, і в нього кабінет вчетверо більший, ніж у вас. Це від вашої скромності, чи від того, що у Київського патріархату менше статків, ніж у Московського?

- Так, дійсно, у нас менші статки ніж у Московського патріархату. І кількість парафій на сьгоднішній день теж менша. Але ми розвиваємось. А що до робочого кабінету то мені вистачає такого, який в мене є. Він зручний все знаходиться поруч, в ньому приємно працювати.

- В своєму інтерв’ю Владика Лука вам дорікнув, що ваша основна місія – це українізація запоріжців, а не навернення їх до Христа. Це правда?



- Це теж вирвано з контексту. Це перекручування і лукавство. Так, в одній програмі я говорив про українізацію, оскільки більшість населення сходу України не говорить українською мовою. І поки нація не буде говорити своєю мовою, вона не стане нацією. Я говорив про не насильницькі методи впровадження державної мови, а про поступовий перехід за допомогою преференцій українській мові в нашій державі.

В той же час ніхто не говорив про те що я не проповідую про Бога. І українізація це не основне моє завдання, але одне із тих, де Церква приймає активну участь. Це не протирічить церковним канонам, оскільки Церква має багато видів служіння Богові і людям, і просвітницька діяльність якраз такою і являється. Не головною, але необхідною.

- Я бачила відео одного католицького священника, в якому він коментував ситуацію з хлопчиком, якого відмовилися відспівувати. Він сказав, что зараз воєнні часи і Московський патріархат також якимось чином веде «воєнні дії» на території України. Ви з цим згодні?

- Складно відповісти на це питання. Загалом, Московський патріархат – це велика церковна структура. Там є порядні люди. Є єпископи і священики, які люблять свою державу. Тобто, не можна сказати про всіх, що всі погані. Але є представники, які дійсно ведуть цю роботу. Поки держава не визнає, що вони порушила законодавство і ці священики не понесуть відповідальність – це буде продовжуватися. Тобто, не весь Московський патріархат, а окремі його представники використовують церкву не для служіння Христу, а для задоволення амбіцій Росії.

- Як ви вважаєте, чи правильно вчинив той священик УПЦ МП, який відмовився відспівати хлопчика, хрещеного в УПЦ КП?

- Ні в якому разі. Нема жодної постанови Московського патріархату про те, щоб не визнавати хрещення Київського патріархату. Це богослівська необізнанність. Зараз його захищає Владика Лука, але є другий митрополит Владика Олександр Драбінко (митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський УПЦ МП, - авт.), який каже, що ще при митрополиті Володимирі було сказано, що вони визнають хрещення. Тобто, в одній церкві два митрополита мають дві протилежні думки.

Православною Церквою хрещення визнається дійсним, якщо людина хрещена в ім’я Отця, Сина і Святого Духа, хто би його не звершував.

Священик вчинив неправильно і до того ж, не проявив належної пастирської любові до ближнього. Це теж важливий аспект.


- В ЗМІ писали про те, що ви виселили з приміщення організацію, яка опікувалася хворими дітьми з ДЦП і синдромом Дауна.

- Напевно, сьогодні треба про це говорити більш докладно, бо цим спекулюють. Ніхто не звертається до першоджерела.

По-перше, одразу хочу заявити що Запорізька Єпархія УПЦ КП ніколи не судилася з дитячим центром. По-друге, засідання судів почалися у березні 2015 року, а договір оренди спірного приміщення був підписаний наприкінці серпня 2015 року. Тобто пів року триває суд і в приміщенні з’являються діти з особливими потребами. Виходить, дітьми прикривали незаконне утримання чужого майна.

По-трете, одразу після появи дитячого центру у вересні 2015року я пропонував підписати договір про співпрацю між єпархією, та центром. З боку керівництва центру була відмова. Це ще раз підкреслює, що керівництво центру знало про те що дане приміщення спірне.

По-четверте, після того, як апеляційний суд визнав право власності за єпархією, керівництво центру написало заяву до касаційної інстанції з проханням скасувати постанову апеляційного суду. Тобто своїми діями ще раз підкресливши, що дітьми прикривали незаконні дії. По-п’яте, приміщення знаходиться в аварійному стані (про що є висновки експертів) тому використовуватись без капітального ремонту не може.

- Була інформація, що цих дітей потім прихистив Московський патріархат.

- Це теж неправда. Аварійне приміщення запорізької єпархії, буде повністю реконструювати великий меценат нашої Церкви Олександр Володимирович Петровський, президент міжнародного фонду «Солідарність». Тому віце-президент цього фонду Вемір Давітян посприяв виділенню цьому центру іншого приміщення, куди вони переїхали. А потім приїхав Владика Лука подарував подарунки і сказав це ми допомогли, хоча насправді допомогли прихильники нашої Церкви.

- Зараз в Україні складна економічна ситуація і багато хто звертається до різноманітних ворожок, «бабок» і т.д. Тим більше, що на телебаченні транслюють програми про екстрасенсів. Як ви ставитеся до цього? Чим запоріжцям загрожує похід до ворожки у духовному сенсі?

- Негативно. Вони нічим допомогти не можуть. Деяки з них діють за допомогою темних, злих духів, тобто диявола, а від нього нічого доброго бути не може. А інші і їх більшість - звичайні шахраї, які наживаються на простих людях.

Якщо вам тяжко – покладіть всю надію на Бога. Зранку прокинувся - помолись, подякуй Богові за новий день життя і попроси благословення його правильно прожити. Зберігай духовний мир і все буде добре. Не забувай про Бога і Бог ніколи не забуде про тебе.

- Як до вас ставиться місцева влада? До кого Буряк і Бриль ставляться краще – до вас чи до Владики Луки?

- Слава Богу сьогодні в Запоріжжі ставлення влади до різних конфесій однакове, буває інколи по-різному, але в цілому однаково. Ми знаходимо порозуміння, з обласною адміністрацією, обласною радою і з мерією.

Альона Голота
29 январь 2018 /
Похожие новости

От того, что делает государство, новые автомобили на АвтоЗАЗе не появятся – эксперт

По мнению председателя экспертно-аналитического совета Украинского Аналитического Центра Бориса Кушнирука, инвестиционная привлекательность любой страны состоит из двух составляющих – общих условий

Артюшенко рассказал главе СБУ о «преступной деятельности» священников УПЦ МП

О соответствующем депутатском запросе Игоря Артюшенко говорится на официальном сайте Верховной Рады.

Никто не хочет покупать кинотеатр «Космос», поэтому чиновники хотят его переквалифицировать

Сегодня, 22 ноября, на заседании сессии Запорожского совета депутаты выясняли, какой будет судьба полуразрушенного кинотеатра «Космос».

В 2018 году реальная инфляция будет не менее 10%, - эксперт

26,8 гривен – столько нынче стоит доллар в обменниках. Хотя еще в сентябре его можно было купить за 26,25 гривен. В 2017 году курс постоянно колебался, каким он будет в 2018-м?

Артюшенко рассказал, откуда взялся подарок в 350 тысяч гривен в его декларации

После того, как запорожский народный депутат попал в рейтинг политиков-счастливчиков, благодаря задекларированному в 2016 году подарку в 350 тысяч гривен, Игорь Артюшенко рассказал, откуда на него

Запорожского нардепа «наказали» за выступление с трибуны на русском

Сегодня, 4 октября, на заседании в Верховной Раде народному депутату от Оппоблока Евгению Балицкому отключили микрофон из-за того, что он не выступал с трибуны на государственном языке.